
Ašvaganda (botaninis vardas – Withania somnifera) yra populiarus Ajurvedos medicinos augalas, plačiai vartojamas tūkstančius metų. Šis augalas, dažnai vadinamas „Indijos ženšeniu“ arba „migdomąja vitanija“, garsėja savo ypatingomis savybėmis, kurios padeda sumažinti stresą. Šiandien šis senas augalas yra atrandamas iš naujo, kaip gamtos dovana, kurios galią pripažįsta ne tik alternatyviosios, bet ir moderniosios medicinos atstovai.
Kaip ašvaganda gali padėti šiuolaikiniam žmogui, ieškančiam ramybės, stiprybės ir geros sveikatos? Šiame straipsnyje atsakysime į svarbiausius klausimus apie ašvagandos poveikį organizmui.
Ašvagandos nauda organizmui
Ašvaganda yra paplitusi pietryčių Azijoje, o didžiausios plantacijos yra auginamos Indijoje. Nors pats augalas turi vaisius, jie yra nėra valgomi – naudingomis savybėmis pasižymi augalo šaknys. Vis populiarėjanti ašvaganda turi daugybę naudingų savybių, kurios teigiamai veikia organizmo veiklą. Pateikiame keletą populiariausių priežasčių, kodėl verta pagalvoti apie ašvagandos vartojimą:
- Streso ir nerimo mažinimas. Ašvaganda pasižymi adaptogeninėmis savybėmis, kurios padeda organizmui sumažinti patiriamą stresą. Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad ašvagandos vartojimas gali sumažinti kortizolio (streso hormono) lygį organizme.
- Miego kokybės gerinimas. Dėl streso ir nerimo mažinimo savybių, ašvaganda gali padėti pagerinti miego kokybę. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žmonėms, vartojusiems ašvagandą, pavyko lengviau užmigti, pagerinti miego kokybę ir pailsėti.
- Energijos ir ištvermės didinimas. Be streso mažinimo ir miego gerinimo savybių, ašvaganda gali taip pat padidinti fizinę ištvermę ir energijos lygį. Dėl šių priežasčių ašvaganda yra populiari tarp sportininkų ir aktyvų gyvenimo būdą mėgstančių žmonių.
- Imuninės sistemos stiprinimas. Ašvaganda pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda apsaugoti organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos ir stiprinti imuninę sistemą.
- Kognityvinių funkcijų gerinimas. Be visų išvardintų privalumų, ašvaganda taip pat pasižymi kognityvinių funkcijų gerinimo savybėmis. Tyrimas, kuriame dalyvavo vyrai ir moterys (18-59 m.), nustatė, kad ašvagandos vartojimas gali pagerinti atmintį ir padėti sutelkti dėmesį.
Naudingosios ašvagandos savybės
Žinant ašvagandos naudą organizmui, natūralu, jog kyla klausimas – kokios medžiagos šį augalą padaro tokiu ypatingu? Trumpai tariant, ašvaganda pasižymi turtinga chemine sudėtimi, kurioje yra daug bioaktyvių junginių, tokių kaip:
- Vitanolidai (angl. withanolides). Tai natūralūs, gamtoje aptinkami steroidai, kurie yra pagrindiniai veiklieji junginiai ašvagandoje. Jie ašvagandai suteikia priešuždegimines, antioksidacines ir antimikrobines savybes.
- Alkaloidai (angl. alkaloids). Alkaloidai, randami ašvagandoje, turi raminamąjį poveikį organizmui, gali padėti mažinti kraujospūdį, malšinti skausmą ir susitvarkyti su stresu.
- Saponinai (angl. saponins). Saponinai turi priešuždegiminių savybių bei padeda stiprinti imuninę sistemą.
- Flavonoidai (angl. flavonoids). Flavonoidai, randami daugelyje augalų, vaisių ir daržovių, yra ir ašvagandos sudėtyje. Jie yra stiprūs antioksidantai, kurie padeda kovoti su stresu ir įvairiais ląstelių pažeidimais.
- Aminorūgštys. Ašvagandos sudėtyje galima rasti įvairių aminorūgščių, kurios yra svarbios baltymų sintezei ir raumenų atsistatymui.
- Fitosteroliai (angl. phytosterols). Natūraliai randami įvairiuose augaluose, fitosteroliai gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir prisidėti prie širdies sveikatos gerinimo.
Kada patariama pradėti vartoti ašvagandą?
Ašvaganda yra vartojama kaip maisto papildas, dažniausiai kai:
- Kamuoja stresas ir nerimas. Asmenys, patiriantys lėtinį stresą ir nerimą, gali vartoti ašvagandą kaip natūralų ir raminantį maisto papildą.
- Patiriami miego sutrikimai. Šis maisto papildas padeda pagerinti miego kokybę ir kovoti su nemiga.
- Jaučiamas nuolatinis nuovargis. Sportininkai bei aktyvų gyvenimo būdą mėgstantys žmonės gali vartoti ašvagandą siekdami padidinti savo ištvermę ir energijos lygį.
- Norima sustiprinti imuninę sistema. Ašvagandą patariama vartoti žmonėms, kurie dažnai serga peršalimo ligomis.
- Norima pagerinti kognityvines funkcijas. Žmonėms, norintiems pagerinti savo atmintį ir dėmesio išlaikymą, ašvaganda gali būti puikus būdas palaikyti aktyvią smegenų veiklą.
Svarbu paminėti, kad ašvaganda gali būti vartojama įvairiais būdais – kiekvienas gali išsirinkti sau patogų variantą.
- Milteliai. Tai yra vienas populiariausių būdų vartoti ašvagandą. Miltelius galima maišyti su vandeniu, sultimis ar jogurtu. Įprasta dozė yra apie 1-2 arbatinius šaukštelius per dieną. Ašvaganda turi specifinį skonį, kuris gali patikti ne visiems. Tokiu atveju, rekomenduojama rinktis kitą vartojimo variantą.
- Tabletės. Tiems, kurie nenori jausti ašvagandos skonio, rekomenduojama gerti ašvagandos tabletes. Dienos dozė priklauso nuo skirtingų gamintojo nurodymų, tad patariame atidžiai perskaityti įsigytų papildų informacijos lapelį. Dažniausiai ašvagandos dienos dozė yra 500-1000 mg.
- Ekstraktas. Organizmas paprasčiau pasisavina skystos formos ašvagandą, tad toks vartojimo būdas pasižymi greitu rezultatu. Įprasta dozė yra vos keli lašai per dieną, kuriuos reikėtų maišyti su vandeniu.
- Guminukai. Rinkoje vis daugėja įdomesnių ašvagandos vartojimo būdų, pavyzdžiui, galima rasti net guminukų, kurie pasižymi malonesniu skoniu. Pastarieji yra puikus pasirinkimas vaikams.
Kada negalima vartoti ašvagandos?
Nepaisant daugybės privalumų, išvardintų šiame straipsnyje, ašvaganda nėra tinkama vartoti visiems. Prieš vartojant šį maisto papildą, visų pirma rekomenduojama pasitarti su savo gydytoju dėl galimų šalutinių poveikių. Ašvaganda gali sukelti trumpalaikius virškinimo sutrikimus, padidėjusį jautrumą ir mažinti kraujospūdį. Taip pat ašvagandos negalima vartoti:
- Nėštumo ir žindymo metu. Nėščios ir žindančios moterys turėtų vengti ašvagandos vartojimo, paprasčiausiai dėl to, nes nėra pakankamai tyrimų apie jos saugumą šiuo moters gyvenimo laikotarpiu.
- Dėl įvairių autoimuninių ligų. Ašvaganda gali aktyviai stimuliuoti imuninę sistemą, tad žmonės, sergantys autoimuninėmis ligomis, turėtų būti atsargūs su jos vartojimu.
- Dėl diabeto ir žemo kraujospūdžio. Ašvaganda gali sumažinti kraujospūdį ir cukraus kiekį kraujyje, todėl diabetikai ir žmonės su žemu kraujospūdžiu turėtų pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradėdami vartoti ašvagandą.
- Dėl skydliaukės sutrikimų. Ašvaganda gali paveikti skydliaukės hormonų gamybą, tad žmonės su skydliaukės problemomis turėtų taip pat pasikonsultuoti su gydytoju dėl jos vartojimo.
Ašvaganda yra vertingas augalas, kuris gali padėti pagerinti bendrą organizmo sveikatą ir savijautą. Jos naudingosios savybės apima streso ir nerimo mažinimą, energijos ir ištvermės didinimą, imuninės sistemos stiprinimą bei kognityvinių funkcijų gerinimą. Tačiau, kaip ir su bet kokiais maisto papildais, svarbu tiksliai žinoti, kada ir kaip ją vartoti. Taip pat prieš ašvagandos vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju, ypač jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų.