Juodai geras pasiūlymas: -50% Juodai geras pasiūlymas: -50%

Vitamino D trūkumas: simptomai, priežastys ir galimi sprendimai

Sapiens laboratorija
Temos: Odai, plaukams, nagams Nervų sistemai Imunitetui Energijai Gerai savijautai

Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra viena svarbiausių mūsų organizmui reikalingų maistinių medžiagų. Jis atlieka daugybę svarbių funkcijų, pavyzdžiui, užtikrina gerą kaulų ir dantų būklę, palaiko pastovų kalcio ir fosforo kiekį kraujyje bei stiprina imunitetą. Tačiau, kaip ir daugelio kitų vitaminų, vitamino D žmonėms dažnai trūksta. Ši problema yra ypač plačiai paplitusi šiauriniuose kraštuose, kur saulės spindulių gauname nepakankamai.

Šiame straipsnyje aptarsime, kokie simptomai išduoda vitamino D trūkumą, kada šis trūkumas pasireiškia dažniausiai bei ar galima vitaminą D gauti iš maisto.

Simptomai, išduodantys vitamino D trūkumą

Vitamino D trūkumo simptomai gali būti lengvai supainiojami su kitomis sveikatos problemomis. Pateikiame keletą simptomų, kurie turėtų atkreipti jūsų dėmesį ir paskatinti pasidaryti reikalingus tyrimus.

Svarbu pabrėžti, kad panašūs simptomai gali būti ir kitų ligų rodiklis. Rekomenduojama atlikti vitamino D tyrimą medicinos įstaigoje, kad sužinotumėte, ar būtent tai yra jūsų prastos savijautos priežastis.

Kada dažniausiai pasireiškia vitamino D trūkumas?

Vitamino D trūkumas dažniausiai pasireiškia šaltuoju metų laikotarpiu, kai sumažėja saulės spindulių kiekis, tad negalime gauti šio vitamino įsisavinti per odą. Ypatingai Šiaurės Europos šalyse, įskaitant Lietuvą, nuo rudens iki pavasario mėnesių saulės spindulių būna mažai, todėl daugeliui žmonių trūksta vitamino D.

Be to, vitamino D trūkumo rizikos grupėms priklauso vyresnio amžiaus žmonės, nes jų oda gamina mažiau vitamino D, net ir gaunant pakankamai saulės spindulių. Į šią grupę taip pat patenka žmonės, turintys tamsesnę odą, nes jų odos pigmentas mažina galimybę absorbuoti ultravioletinius spindulius. Kūdikiai ir vaikai, ypač tie, kurie mažai būna lauke, taip pat susiduria su didesne vitamino D trūkumo tikimybe. Taip pat žmonės, daug laiko praleidžiantys uždarose patalpose arba naudojantys apsaugines priemones nuo saulės, rizikuoja nepasisavinti vitamino D natūraliai.

Vitamino D trūkumas taip pat gali pasireikšti tiems, kurie turi virškinimo trakto sutrikimų, pavyzdžiui, jiems yra diagnozuota celiakija arba Krono liga. Tokiu atveju, organizmas negali efektyviai absorbuoti maistinių medžiagų, tad net ir vartojant vitamino D papildus, gali prireikti papildomos medicininės priežiūros.

Ar galima gauti vitamino D iš maisto produktų?

Nors saulės šviesa yra pagrindinis vitamino D šaltinis, šio vitamino taip pat galima gauti iš maisto produktų. Tačiau maisto šaltinių, kuriuose yra pakankamai vitamino D, nėra labai daug.

Be natūralių maisto šaltinių, daugelis produktų yra praturtinti vitaminu D. Tai gali būti pieno produktai, jogurtai, sultys ar dribsniai, kurių gamintojai siekia padėti žmonėms gauti reikiamą vitamino D kiekį per maistą.

Nepaisant to, vien iš maisto produktų sunku gauti pakankamą kiekį vitamino D, ypač jei jūsų kasdienėje mityboje nėra daug minėtų šio vitamino šaltinių. Todėl dažnai rekomenduojama vartoti vitamino D papildus, ypač šaltuoju metų laikotarpiu. Žinoma, dėl papildų vartojimo reikėtų pasitarti su savo gydytoju.

Vitamino D trūkumas yra dažna ir rimta problema, kuri gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus – nuo nuovargio, iki kaulų problemų ar imuninės sistemos susilpnėjimo. Rizikos grupėms svarbu sekti savo vitamino D lygį kraujyje ir, prireikus, atstatyti šį trūkumą maisto, papildų ir saulės spindulių pagalba. Norint pasirūpinti savimi ir išvengti rimtesnių sveikatos pasekmių, svarbu reguliariai tikrintis savo vitamino D lygį, ypač šaltuoju metų laiku.

sapiens.lt puslapyje yra naudojami slapukai. Naršydami toliau svetainėje Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais, kurie automatiškai nustatomi tam, kad svetainė veiktų tinkamai ir jų išjungti negalite. Visi slapukai apibūdinti ir jų sąrašas pateiktas žemiau esančioje nuorodoje. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti.