Paskutinės minutės dovana? E-dovanų kuponą gaukite el.paštu iškart po užsakymo patvirtinimo! 🎁
GRAND dovanų fiesta: 1+1 GRAND dovanų fiesta: 1+1

Folio rūgštis – mažai pažįstama, bet ypač naudinga

Sapiens laboratorija
Temos: Imunitetui B grupės vitaminai

Nesunku suprasti, jog tikrąjį vitaminų ir papildų poveikį lengviausia pajusti tuomet, kai juos naudojame pagal paskirtį ir tuomet, kada jų iš tiesų reikia. Todėl, jei pajutę poreikį stiprinti bendrą imuninę sistemą dažniausiai skubame vartoti tokius vitaminus, kaip C ir D, kamuojant psichologinių veiksnių sukeltiems simptomams gydytojai dažnai rekomenduoja išbandyti folio rūgšties veiksmingumą. Viena iš vitamino B9 formų – folio rūgštis, dažniausiai į pagalbą pasitelkiama pasireiškus stresui, nuovargiui ir silpnumui, susijusiems su suprastėjusia psichologine paciento būsena.

Atsižvelgiant į tai, jog apie šio papildo naudą ir poveikį kol kas kalbama dar gerokai per mažai, šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti svarbiausia informacija apie tai, kada ir kodėl žmogui yra reikalinga folio rūgštis bei, kaip suprasti, kad šios mūsų organizmui trūksta?

Kam reikalinga folio rūgštis?

Nors folio rūgštis pasižymi ne vienu naudingu poveikiu žmogaus organizmui, geriausiai ji žinoma dėl sudėtyje esančių folatų, atsakingų už ląstelių augimo ir dalijimosi procesus bei padedančių palaikyti normalią psichologinę būseną. Dėl šios priežasties folio rūgšties trūkumas neretai pasireiškia nuolatiniu stresu, nuovargiu, silpnumu bei prasta nuotaika.

Folio rūgštis moterims rekomenduojama ir nėštumo laikotarpiu, nes tai – vienas iš būdų išvengti nėštumo komplikacijų bei rimtų vaisiaus apsigimimų, tokių kaip įgimta stuburo smegenų išvarža (spina bifida). Ši, vitamino B9 forma skiriama ir siekiant išvengti DNR pokyčių, galinčių sukelti vėžį bei tam tikrų tipų anemijai (raudonųjų kraujo kūnelių stokai), kurią sukelia folio rūgšties trūkumas, gydyti. Folio rūgštis nauda pasižymi ir tais atvejais, kai susiduriama su atminties ir mąstymo įgūdžių pablogėjimu, depresijos požymiais ar polinkiu į insultą. Pastarosios problemos itin būdingos tampa vyresniame amžiuje, todėl nereikėtų stebėtis, kad daugumai vyresnio amžiaus žmonių šią rūgštį tenka įtraukti į savo reguliariai naudojamų vitaminų sąrašą.

Natūrali folio rūgštis: kur jos ieškoti?

Svarbu akcentuoti, jog norint savo organizmą praturtinti folio rūgštimi, nebūtina iš karto pradėti nuo papildų vartojimo. Naturali folio rugstis gali būti randama tokiuose maisto produktuose kaip džiovintos pupelės, žirneliai, lęšiai, apelsinai, viso grūdo produktai, kepenys, šparagai, burokėliai, brokoliai, briuselio kopūstai ar špinatai. Todėl, visų pirma, rekomenduojama padidinti šių produktų kiekį savo mitybos racione. Didžiajai daliai žmonių kartu su maistu gaunamos folio rūgšties kiekis – visiškai pakankamas, todėl papildomai folio rūgšties į savo mitybos racioną įtraukti nereikia, kol nėra susiduriama su konkrečiais, apie jo trūkumą bylojančiais simptomais.

Besidomintiems platesniu sąrašu produktų, kurio sudėtyje galima rasti šios natūralios rūgšties, vertėtų žinoti, jog jau nuo 1998 metų folio rugstis yra privalomai dedama į ne vieną produktą. Tokiais pavyzdžiais galėtų būti dribsniai, miltai, duona, makaronai, kepiniai, sausainiai ir krekeriai. To daugumoje Europos Sąjungos šalių jau reikalauja įstatymai.

Kodėl pavojingas folio rūgšties trūkumas?

Bene pagrindinė priežastis dėl kurios vertėtų vengti didesnio folio rūgšties trūkumo – eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) gamybos sutrikimas kaulų čiulpuose, dėl kurios ilgainiui išsivysto megaloblastinė anemija (mažakraujystė). Žmogui sergant šia liga, eritrocitų skaičius kraujyje stipriai sumažėja, o dažniausiai jie taip pat būna ir gerokai didesni nei įprastai. Anemija sergančio žmogaus kraujyje pasireiškia deguonies trūkumas, o kartu ir sutrinka deguonies išnešiojimas po visą jo organizmą.

Dėl šios priežasties, visų pirma, dažnai jaučiamas nuovargis, silpnumas, kartais padažnėja ir kvėpavimas. Vėliau dėl šios priežasties gali išsivystyti kur kas rimtesnės organų ligos. Bene svarbiausia įtaką folio rūgštis daro normaliam smegenų funkcionavimui, protinei ir emocinei sveikatai. Esant jo trūkumui, su streso ir depresijos simptomais susiduriama itin greitai, padažnėja ir galvos skausmai bei dirglumas. Itin pavojingu folio rūgšties trūkumas laikomas nėštumo metu, nes ši medžiaga turi didelę įtaką būsimai naujagimio sveikatai bei teisingam vystymuisi.

Ar įmanoma gauti pakankamai folio rūgšties tik iš maisto?

Gana dažnai girdime klausimą, ar folio rūgštį reikia vartoti kiekvienam? Todėl verta akcentuoti, kad didelė dalis žmonių pakankamą folio kiekį gauna tiesiog su maistu. Atsižvelgiant į tai, kad kai į kai kuriuos maisto produktus folio rūgšties dedama netgi papildomai, tai tikimybę gauti pakankamai šio vitamino tik iš maisto produktų – padidina dar labiau. Pavyzdžiui, daugelyje pusryčių dribsnių kiekvienoje porcijoje yra 100 % rekomenduojamos paros vertės (400 mikrogramų) folio rūgšties. Todėl, norėdami įsitikinti, kad gaunate pakankamą papildo kiekį per dieną, daugiau dėmesio skirkite vartojamų produktų etiketėms.

Kai kurioms moterims, ypač ketinančioms pastoti, folio rūgšties su maistu gali nepakakti. Didesnėje rizikos zonoje šiuo atveju atsiduria moterys, turinčios afroamerikietiškų ir meksikietiškų šaknų, todėl pakankamu šio preparato kiekiu joms dažniausiai rūpintis būtina labiau nei kitoms moterims. Vis dėlto, norint žinoti, kiek tiksliai šio preparato vertėtų naudoti papildomai tam, kad gautumėte 400 mikrogramų folio rūgšties per dieną, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Ar galima perdozuoti folio rūgšties?

Prieš pradedant papildomai vartoti folio rūgšties preparatus svarbu žinoti, kad šios medžiagos tikrai galima perdozuoti, todėl apie vartojimo laiką ir normas būtina pasikonsultuoti su tai išmanančių specialistų. Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, jog natūrali folio rūgštis organizme nėra linkusi kauptis, atsargiems šiuo atveju reikėtų būti su papildomai vartojamais, koncentruotais vitaminais, bei maisto produktų, kurie folio rūgštimi praturtinti papildomai. Tokiu pavyzdžiu galėtų būti anksčiau minėti dribsniai, batonėliai ir panašūs produktai.

Remiantis bendra praktika, sveikatai nepavojinga folio norma yra iki 1000 mikrogramų folio rūgšties per dieną, jei gydytojas nepaskyrė kitaip. Tačiau, net ir vartojant nepavojingą folio dozę, tais atvejais, kai jo organizmui per daug, jis gali paslėpti kitų svarbių vitaminų trūkumą, tokių kaip, pavyzdžiui, B12. Trumpuoju periodu dėl to nejausite jokių neigiamų simptomų, tačiau ilgainiui tai gali atsiliepti nervinei sistemai.

Folio rūgšties vartojimas – ką būtina žinoti?

Nors folio rūgštis dažnu atveju gali būti derinama su kitais preparatais, o jos trūkumas – dažnai pastebimas be išsamesnių tyrimų, prieš pradedant vartoti šią vitamino B9 formą, būtinai rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistu. Jis ne tik nurodys, iki kada gerti folio rugsti, bet ir nuspręs, kokia folio rugsties norma geriausiai tinka jūsų atveju.

Informuokite gydytoją apie kitus vartojamus vaistus bei ligas, kuriomis sergate. Ypač tuo atveju, jei jus kamuoja epilepsija ar panašus traukulių sutrikimas, cirozė ar kita kepenų liga bei inkstų liga (ypač, jeigu jums reguliariai atliekama dializė). Gydytoją ar vaistininką taip pat būtina informuoti apie dažną alkoholio vartojimą, turimas infekcijas, hemolizinę anemiją, kitas sunkias anemijos formas bei tuos atvejus, kai anemija nebuvo gydytojo diagnozuota, nors ją patvirtino laboratoriniai tyrimai.

Folio rūgšties norma

Svarbu atkreipti dėmesį, kad folio rūgštis privalo būti vartojama tik specialisto nurodytą laiką ir tik tokiomis normomis, kokias rekomendavo gydytojas. Jei susiduriama su įprastu folio rūgšties trūkumu, rekomenduojama dozė suaugusiam asmeniui per dieną siekia 400–800 mcg. Nėščiųjų ir žindančių moterų atveju rekomenduojama suvartoti bent 800 mcg folio per dieną. Gydant anemiją, ar kitas, su folio trūkumu susijusias ligas, įprasta preparato dozė per dieną suaugusiam žmogui gali siekti net 1 mg.

Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar pradėjus vartoti folio rūgštį jums nepasireiškia šalutinis poveikis. Dažniausiai neigiama organizmo reakcija į šį preparatą pasireiškia pykinimu, apetito praradimu, pilvo pūtimu, dujų kaupimusi bei pilvo skausmais. Dėl neigiamos organizmo reakcijos į šį preparatą galite susidurti ir su miego problemomis, dirglumo jausmu, burnoje dažnai šiais atvejais pasireiškia ir nemalonus skonis.

Kokiais atvejais rekomenduojama naudoti folio rūgštį?

Atsižvelgiant į tai, kad egzistuoja ilgas sąrašas sutrikimų, su kuriais kovojantiems žmonėms rekomenduojama išbandyti folio rūgštis, žemiau nusprendėme kiekvieną jų apžvelgti išsamiau.

Folio rūgštis odai ir plaukams

Atsižvelgiant į tai, kad folio rūgštis – svarbi medžiaga naujų ląstelių susidarymui bei DNR gamybai, būtina akcentuoti didelę folio rūgšties reikšmę odos bei plaukų būklei.

Visų pirma, už sveikų ląstelių augimą atsakinga folio rūgštis, lemia tiek odos audiniuose, tiek plaukuose esančių ląstelių būklę, o tai turi tiesioginės įtakos ir plaukų bei odos išvaizdai. Tyrimais įrodyta, jog ši rūgštis padeda ir atsiauginti plaukus – atnaujinti jų ląsteles, ko pasekoje plaukai pradeda augti kur kas sparčiau, o pats plaukas ženkliai sustiprėja.

Antra, kartu su kitais svarbiais antioksidantais folio rūgštis padeda pašalinti toksinus iš organizmo, kas lemia tiek odos, tiek plaukų būklės visapusišką gerėjimą bei greitesnį jų ląstelių atsinaujinimą. Folio rūgštyje esantys antioksidantai mažina oksidacinio streso lygį odoje ir neutralizuoja kenksmingus laisvuosius radikalus, pasisavinamus iš aplinkos. Dėl to oda ir plaukai atrodo daug sveikesni ir yra kur kas atsparesni plaukų bei odos ligoms.

Trečia, svarbu akcentuoti tai, jog folio rūgšties savybės taip pat gali padidinti odos drėkinimą, sustiprindamos odos barjero funkciją. Tai gali pagerinti drėgmės sulaikymą ir sumažinti odos sausumą. Odos bei plaukų priežiūros srityse folio rūgštimi dažniausiai praturtinti ir dauguma produktų, apimančių drėkinamuosius losjonus ir kremus bei kaukes, kurie, naudojami lokaliai, gali padėti pagerinti bendrą odos bei plaukų kokybę ir išvaizdą.

Folio rūgštis nėščiosioms – kodėl būtina vartoti?

Specialistų teigimu, folio rūgštį rekomenduojama vartoti iškart, kai tik moteris pradeda galvoti apie nėštumą (geriausiai net 3 mėnesius prieš tai) ir per pirmąsias 12 nėštumo savaičių. Tai suteikia didesnių garantijų, jog kūdikio smegenys ir stuburas vystysis teisingai, taip išvengiant sunkių, nepagydomų ligų. Folio rūgštį galite vartoti ir praėjus 12 pirmųjų savaičių nuo nėštumo pradžios, nes ji padeda gaminti kraujo ląsteles, o tai tampa ir savotiška pagalba organizmui nėštumo metu.

Įprasta folio rūgšties dozė nėštumo metu siekia 800 mikrogramų per dieną. Tiesa, gydytojas gali patarti vartoti ir didesnę folio rūgšties dozę (kartais ir 5 mg), jei galima didesnė tikimybė susilaukti kūdikio su nervinio vamzdelio defektu (smegenų ir (arba) stuburo problema (spina bifida)). Tikimybė susilaukti kūdikio su nervinio vamzdelio defektu gali būti didesnė tais atvejais, kai:

DUK apie folio rūgšties vartojimą

Atsižvelgiant į tai, jog nėštumo metu folio rūgštis – itin svarbus elementas moters organizmui, apačioje pateikiame atsakymus į bene dažniausiai girdimus, su šio preparato vartojimu susijusius klausimus:

Ar nėštumo metu reikia vartoti folio rūgštį net tuo atveju, kai vartojamas maistas su folio rūgštimi?

Taip, nėštumo metu papildomai vartoti folio rūgštį – rekomenduojama. Laikotarpiu, kai moters kūne auga nauja gyvybė, organizmui folio rūgšties poreikis gali išaugti net iki 10 kartų. Palaikant reikiamą rūgšties norma, didėja tikimybė, jog kūdikis gims, o vėliau ir augs sveikas.

Kodėl rekomenduojama pradėti vartoti folio rūgštį dar prieš pastojant?

Atsižvelgiant į tai, kad kūdikio nervinis vamzdelis pradeda vystytis dar per pirmąsias 4 nėštumo savaites (prieš pirmąsias mėnesines), geriausia folio rūgštį pradėti vartoti vos tik pradėjus bandyti pastoti.

Tyrimai rodo, jog dar devintajame dešimtmetyje Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje, kai moterims nebuvo patarta vartoti folio rūgšties papildus, maždaug 1 iš 200 nėštumų baigdavosi kūdikio su nervinio vamzdelio defektu gimimu. Laiku pradėta vartoti folio rūgštis šią riziką nėštumo laikotarpiu sumažina iki 1 iš 400.

Kas gali nutikti nevartojant folio rūgšties prieš pastojant/ankstyvo nėštumo metu?

Jei prieš pastojimą arba pirmąsias 12 nėštumo savaičių nevartojote folio rūgšties – jaudintis nereikėtų. Tikėtina, jog ir be to jūsų kūdikis vystysis normaliai. Tačiau rekomenduojama reguliariai atlikti įprastus tyrimus ultragarsu (maždaug 12 ir 20 savaites), tokiu būdu nustatant, ar vaisius yra visiškai sveikas.

Folio rūgštis moterims

Ne retai iš klienčių sulaukiame klausimo, ar folio rūgštį kasdien vartoti reikėtų net ir tuo atveju, kai nesiruošiama pastoti? Dar karta pabrėžiame – taip. Visos moterys turėtų kasdien vartoti 400–800 mikrogramų folio rūgšties, net tuo atveju, kai neplanuoja pastoti. Kodėl? Folio rūgštį yra vandenyje tirpus B grupės vitaminas, todėl organizmas jo nėra linkęs kaupti. Atsižvelgiant į tai, kad jūsų kūnas šią rūgštį greitai metabolizuoja (naudoja), organizmui gauti folio rūgšties būtina kiekvieną dieną. Tik tokiu būdu jis bus aprūpintas reikiamomis medžiagomis ir veiks tinkamai.

Tam, kad aprūpintumėte organizmą reikiamo folio rūgšties kiekiu, rekomenduojame ne tik vartoti pakankamai jos turinčių produktų, bet ir įsigyti papildus, kurių vienoje kapsulėje rasite visą folio rūgšties dienos normą.

sapiens.lt puslapyje yra naudojami slapukai. Naršydami toliau svetainėje Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais, kurie automatiškai nustatomi tam, kad svetainė veiktų tinkamai ir jų išjungti negalite. Visi slapukai apibūdinti ir jų sąrašas pateiktas žemiau esančioje nuorodoje. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti.