- Pradžia
- Ingredientai
- Kininių ženšenių šaknų ekstraktas
Kiekvienas mūsų kasdien susiduria su fiziniais, protiniais ar emociniais dirgikliais, kurie gali sukelti stresą, fizinį ar psichinį nuovargį. Organizmui didžiausią žalą kelia ilgalaikis arba lėtinis nuovargis. Technologijų, gausios ir greitai kintančios informacijos amžiuje vis labiau kreipiamas dėmesys į natūralias ir prevencines priemones nuovargiui bei stresui sumažinti. Tokioje situacijoje puikiai gali pagelbėti tonizuojančiomis savybėmis pasižymintys augaliniai preparatai, kurie didina darbingumą, mažina nuovargį, padeda prisitaikyti prie nepalankių fizinių, cheminių, biologinių ir psichologinių veiksnių. Vienas populiariausių augalų, pasižyminčių tokiomis savybėmis, yra ženšenis. Šis augalas kinų medicinoje naudojamas kelis tūkstančius metų kaip bendrasis tonikas, adaptogenas, didinantis organizmo atsparumą stresui, gerinantis bendrą savijautą, bei naudojamas gydant įvairias lėtines ligas.
Šis lėtai augantis, mėsingomis šaknimis augalas gali būti klasifikuojamas atsižvelgiant į tai, kiek ilgai jis auginamas. Šviežias ženšenis renkamas iki 4-ių jo augimo metų, baltasis - nuo 4–6 metų, raudonasis - po 6 ar daugiau augimo metų. Populiariausias yra amerikietiškas ženšenis (Panax quinquefolius) ir Kiniškas ženšenis (Panax ginseng C. A. Meyer). Amerikos ir Kinijos ženšenis skiriasi veikliųjų junginių koncentracija ir poveikiu organizmui. Manoma, kad amerikietiškas ženšenis veikia atpalaiduojančiai, o kiniškasis turi gaivinantį ir stimuliuojantį poveikį.
Ženšenyje yra du reikšmingi junginiai: ginsenozidai ir gintoninas. Šie junginiai vienas kitą papildo ir pasižymi naudingomis savybėmis sveikatai. Ginsenozidas – tai biologiškai aktyvus ženšenio junginys, dar kitaip vadinamas triterpeniniu saponinu. Jau yra atlikta daug mokslinių tyrimų, įrodančių teigiamą šio junginio farmakologinį poveikį širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos, vėžio, diabeto, lėtinio nuovargio ir kitų lėtinių ligų gydime.
Ženšenis naudingas dėl savo antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Tyrimai parodė, kad raudonasis ženšenis gali padėti sumažinti oksidacinį stresą, padidindamas antioksidacinių fermentų aktyvumą. Ženšenis gali padėti pagerinti smegenų funkcijas, tokias kaip atmintis, elgesys ir nuotaika. Tyrimai parodė, kad ženšenis gali būti naudinga alternatyva gydant vyrų erekcijos disfunkciją. Manoma, kad ženšenyje esantys junginiai gali apsaugoti varpos kraujagysles ir audinius nuo oksidacinio streso ir padėti atkurti normalią funkciją. Be to, tyrimai parodė, kad ženšenis gali skatinti azoto oksido, junginio, gerinančio varpos raumenų atsipalaidavimą ir padidinančio kraujotaką, gamybą. Tačiau, norint pateikti aiškias išvadas apie ženšenio poveikį erekcijos disfunkcijai, būtina atlikti daugiau tyrimų. Ženšenis taip pat svarbus imuninės sistemos stiprinimui. Tyrimai atskleidė, kad trijų mėnesių raudonojo ženšenio ekstrakto vartojimas turėjo geresnius imuninės sistemos žymenims nei kontrolinės arba placebo grupės tiriamųjų. Mokslininkai įrodė, kad ženšenio ginsenozidai gali padėti sumažinti uždegimą ir suteikti antioksidacinį poveikį. Ląstelių ciklas yra procesas, kurio metu ląstelės paprastai auga ir dalijasi. Ginsenozidai galėtų būti naudingi šiam ciklui, užkertant kelią nenormaliai ląstelių gamybai ir augimui. Kelių tyrimų apžvalga padarė išvadą, kad žmonėms, vartojantiems ženšenį, rizika susirgti vėžiu gali būti 16% mažesnė. Ženšenis taip pat gali padėti pagerinti pacientų, kuriems taikoma chemoterapija, sveikatą, sumažinant šalutinį poveikį ir sustiprinti kai kurių gydomųjų vaistų poveikį. Įrodyta, kad ženšenis padeda kovoti su nuovargiu ir skatina energiją. Vieno keturių savaičių tyrimo metu, 90 žmonių, sergančių lėtiniu nuovargiu gavo 1 ar 2 gramų ženšenio arba placebo. Tie, kurie vartojo ženšenį, patyrė mažiau fizinio ir psichinio nuovargio, taip pat sumažino oksidacinį stresą nei vartojantys placebą. Be to, apžvelgus daugiau nei 155 tyrimus, teigiama, kad ženšenio papildai gali ne tik padėti sumažinti nuovargį, bet ir sustiprinti fizinį aktyvumą. Ženšenis yra naudingas kontroliuojant gliukozės kiekį kraujyje žmonėms, sergantiems ir nesergančiais cukriniu diabetu. Įrodyta, kad Amerikos ir Azijos ženšenis pagerina kasos ląstelių funkciją, padidina insulino gamybą ir padidina gliukozės pasisavinimą audiniuose.
Ženšenio šaknį galima vartoti įvairiai. Ją galima valgyti žalią arba galite lengvai garintą, pasigaminti arbatos. Ženšenio ekstraktą galima rasti miltelių, tablečių, kapsulių ir aliejaus pavidalu. Kiek turėtumėte vartoti, priklauso nuo būklės, kurią norite pagerinti. Apskritai siūlomos 1-2 gramų žalio ženšenio šaknies arba 200–400 mg ekstrakto dienos dozės. Geriausia pradėti nuo mažesnių dozių ir laikui bėgant didinti. Ieškokite standartinio ženšenio ekstrakto, kuriame yra 2–3% bendro ginsenozidų, ir suvartokite jį prieš valgį, kad padidintumėte absorbciją ir gautumėte visą reikalingą šio augalo naudą.